Co wiemy o swoich wynagrodzeniach?
Gdzie sprawdzić zarobki? Ile zarabia się na moim stanowisku?
Ania Morawiec – Bartosik jest analityczką HR-ową i od bardzo dawna zajmuje się wynagrodzeniami. Powtarza za Demingiem, że „bez danych jesteś tylko kolejną osobą z opinią” i tym stara się kierować w pracy zawodowej. Tutaj znajdziesz jej wystąpienie z konferencji Linkedin Local Virtual.
W tej prezentacji będzie mówić o pieniądzach, pieniądzach i na trzecim miejscu również o pieniądzach. Opierać się będzie na trzech cytatach, trzech hasłach, które bardzo często słyszy, pracując z tematem wynagrodzeń, z ustalaniem siatek płac. Mowa tu o rynkowej stawce wynagrodzenia, konkurencyjnej ofercie i widełkach.
Gdzie sprawdzić zarobki? Jakie są widełki na danym stanowisku?
Pokażę ci kilka źródeł informacji, z których często korzystamy i my jako pracownicy, no i nasi pracownicy, którzy niekoniecznie mają aż tak w dużą wiedzę o wynagradzaniu czy o HRze jak my.
Oto typowe źródła informacji o wynagrodzeniach:
- Media, szczególnie te internetowe, opierają się na clickbaitowych nagłówkach, a często treść artykułu
- Główny Urząd Statystyczny podający przeciętne wynagrodzenie Polaków, jednak są to dane oparte tylko na próbce 1/3 pracujących,
- Raporty rekrutacyjne – tu warto zwracać uwagę na metodologię i dokładność badania,
- Raporty płacowe, które są bardzo rzetelnym źródłem, jednak dostęp do nich jest płatny.
Warto znać specyfikę każdego z nich, zagłębić się w to, jak pozyskiwane są dane, czy kwoty podawane są w formie brutto czy netto, do jakiej grupy pracowników się odnoszą itd. To pozwala na rzetelne wyciągnięcie wniosków.
Skąd jednak biorą się nasze zarobki? Jaka jest polityka płacowa danej organizacji?
Najważniejszym elementem naszej strategii jest zrównoważenie satysfakcji i motywacji pracownika z wynikami i rezultatami biznesowymi.
Czyli musimy płacić wystarczająco dużo, żeby naszym pracownikom chciało się pracować efektywnie, coraz bardziej efektywniej, a jednocześnie żeby firma była rentowna.
A żeby to wszystko było bardziej klarowne – dla pracowników i pracodawców, to zdecydowanie potrzebujemy edukacji. Potrzebujemy takiej dojrzałej edukacji opartej właśnie na ekonomii, na finansach i szczególnie teraz, kiedy mamy takie czasy, kiedy inflacja jest wysoka, kiedy mamy tą presję płacową, kiedy nasi pracownicy bardzo potrzebują, często po prostu oczekują podwyżek wynagrodzeń, my potrzebujemy pewnych dowodów, żeby rozmawiać z nimi o tym.
Tak żeby rozmowa o wynagrodzeniu była dla obu stron komfortowa.
Podsumowanie wystąpienia
Najważniejsze wskazówki od Anny Morawiec – Bartosik zebrane zostały na notatce graficznej, którą znajdziesz poniżej.